Loading...

İnternet danışmanlığı, internet üzerinden fonksiyon göstermek isteyen işletmelerin stratejilerini geliştirmeyi ve bu yolda firmalara, danışmanlık hizmeti sunmayı hedefler. Firmaların, internet ortamında pazarlama faaliyetlerini başlatmaları öncesindeki aşamaların oluşumunu da sağlar.

Danışmanlar, online satış araçlarının oluşturulması ve yürütülmesi konularında da yardımcı olurlar. Her yönüyle ele aldığımızda, internet danışmanlığı, müşterilerin mevcut online durumu ve buna gerekli olan eklemeleri, bu ilavelerin adaptasyonunu içermektedir.

Danışmanlar, firmaların sunmayı planladığı ürün ve hizmetlerin tanımlanması ve daha sonra, müşterilerin online faaliyetleriyle örtüşüp örtüşmediğini analiz ederler. Bunun üzerine, bir web stratejisi geliştirmek ve hedefleri gerçekleştirmek üzere tavsiyelerde bulunurlar. İnternet danışmanlığı nın çalışma alanı, firmaların talepleri doğrultusunda şekillenir. Eğer danışmanlık hizmeti isteyen firma perakende alanında faaliyet gösteriyor ve geniş bir alanda birçok mağazaya sahipse, bu firmanın çalışma alanına uygun olarak, bu mağazaların pazarlanması yönünde bir danışmanlık hizmeti sunmak gerekmektedir.

Firma, online satışlar ı merkezden yürütüp, müşteriye direkt nakliye hizmeti sağlamak ya da müşterinin yerel mağazalardan gidip alabileceği bir sistem geliştirmek isteyebilir. Her durumda, internet danışmanlığı, öncelikli olarak müşterinin ne istediğini iyi belirlemek ve buna uygun bir strateji geliştirip hizmet sağlamak durumundadır. İnternet Danışmanınızın Size Sunması Gereken Hizmetler İnternet danışmanları genellikle, İnternette Görünüm (tasarım) Planlaması, Sağlayıcı Değerlendirmesi, Donanım ve Yazılım Tavsiyeleri, Hosting Tavsiyeleri, Site Güvenliği Planlaması , Pazarlama ve Promosyon (optimizasyon ve pozisyon yükseltme dahil) konularında hizmet sağlarlar.

Bazı danışmanlık firmaları ise firma çalışanlarına, bazı programların kullanılması, web sitelerinin daha etkili hale getirilmesi konularında eğitim hizmeti sunarlar. Bu eğitimlerden bazıları, HTML, Macromedia Dreamweaver, Macromedia Contribute, Macromedia Flash, Macromedia Fireworks, Site Bakımının Yapılması, Site İçeriği Yönetim Sistemleri, Adobe Photoshop, ve diğer birçok yazılımların kullanılması gibi konulardır.

İnternet Danışmanı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler İnternet danışmanlığı yapanların, genellikle bir veya daha fazla online faaliyet alanında tecrübeleri bulunmaktadır. Daha önce bilişim teknolojileri nde çalışmış olan danışmanların, müşterinin taleplerini karşılayabilecek donanım ve yazılım geliştirme stratejileri geliştirmeleri daha kolay olacaktır. Özellikle internet pazarlamacılığı alanında çalışma tecrübesi bulunan danışmanlar ise, müşteri ürün ve hizmetlerinin satış ve pazarlaması konusunda daha etkili olabilirler.

Web sitesi tasarımı alanında uzman olanlar ise, etkili bir web sitesinin nasıl tasarlanabileceği konusunda danışmanlık hizmeti sunabilirler. Birçok internet danışmanlık firması, e-ticaret, online marka oluşturmak gibi bir ya da iki alanda uzmanlaşırlar. Diğer bazı danışmanlık firmaları ise, çoktan var olan markaların mevcut satışlarını artırmak ya da arama motorlarında ön sıralarda yer almalarını sağlamak gibi konularda uzmanlaşmış olabilirler.

Birçok danışmanlık hizmetinde olduğu gibi, internet danışmanları da, belli bir zaman diliminde müşterileri olan firmalarla çalışır, bazı çözümler getirir ve bu projenin firma içerisinde yürütülür hale getirilmesini sağladıktan sonra görevlerini tamamlamış olurlar. İnternet danışmanlığı yapan firmayı seçerken, referanslarına bakmanız, önceki çalışmalarını ve sonuçlarını görmeniz açısından önem taşımaktadır.

Bu firmanın Google ile ortaklığına bakabilirsiniz. Yapacakları tasarımın, işlerinizi nasıl hareketlendireceğini sorabilir, istatistiki verileri varsa, size göstermelerini isteyebilirsiniz. Teknik desteklerinin nasıl olduğunu öğrenmeniz ise, sonraki aşamalar için gerekli olacaktır. Herhangi bir ödeme yapmadan önce, size örnek bir tasarım yapmalarını isteyebilir, hoşunuza gittiği takdirde anlaşmaya varabilirsiniz.

Kimler İnternet Danışmanına İhtiyaç Duyar?
Büyük veya küçük, internette web sitesi ile iyi bir yer edinmek isteyen her türlü firma, internet danışmanına ihtiyaç duyar. Özellikle küçük firmaların alacakları profesyonel internet danışmanlık hizmeti, bu firmaların internet ortamında daha hızlı tanınması, daha etkili pazarlama yöntemleri seçmeleri, satışlarının daha artması gibi faydaları da beraberinde getirmektedir.
Bir internet danışmanı, sadece site tasarımı yapmaz, ayrıca sitenin dünyadaki tüm arama motorlarında bulunurluğunu, ön sıralarda görünürlüğünü sağlamaya çalışır. Bu yüzden özellikle dünya piyasalarına açılım hedefi olan firmaların bu hizmeti alması gerekmektedir.

Ürün ve hizmetlerini, hedef kitleye ulaştırmaya çalışan firmalar, internet danışmanlığı hizmeti almalı, böylece internet üzerinden yaptıkları pazarlama ve reklam faaliyetlerinin, doğru kişilere ulaştığından emin olmalıdırlar.

Sadece anahtar kelimelerin doğru seçilmesi veya link alışverişi yapacağınız sitelerin doğru belirlenmesi bile bu konuda büyük fark yaratacaktır. Günümüzün gelişen teknoloji ortamında, kurumsal firmaların da profesyonel internet danışmanlık hizmeti almaları gerekli hale gelmektedir. Teknolojik gelişmeler, kurumlara büyük avantajlar sağlarken, bunlardan nasıl faydalanılacağını öğrenmek ve tüm gelişmeleri takip edebilmek, adapte olabilmek için, kurumsal firmalar da en azından dönem dönem danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç duymaktadır. Kurumsal şirketler, temel oluşum aşamalarından, şirket içi ve şirketler arası internet uygulamalarına kadar her konuda danışmanlık hizmeti alabilmektedirler.

İnternet Danışmanlığı’na Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?/br> Online hedeflerinizi tanımlama ve geliştirme konusunda yardıma ihtiyaç duyduğunuzda, ürün veya hizmetlerinizin tanıtımı veya satışı amaçlı bir marka geliştirme aşamasında yardım gerektiğinde, ürünlerin pazarlanması aşamasında ihtiyaçlarınız ve firmanızın yapısı doğrultusunda piyasada yer edinmeye çalıştığınızda, var olan bir web sitesinin tekrar tanımlanması veya görünümünün tekrar tasarlanması aşamasında, sitenize daha fazla ziyaretçi toplamak istediğinizde ya da ürün veya hizmetlerinizin satışını artırmak istediğinizde, internet danışmanlığına ihtiyaç duyarsınız.